З чого варто розпочати оздоровлення Укроборонпрому

 

В інтерв’ю німецькому каналу DW новий Генеральний директор Укроборонпрому Айварас АБРОМАВИЧУС заявив, що оздоровлення підприємств оборонно-промислового комплексу можливе законодавчим шляхом, зокрема, за рахунок списання заборгованості.

Але наскільки дієвим може бути такий шлях? — питання дискусійне.

У 2012 році за ініціативою народного депутата України Владислава ЗАБАРСЬКОГО (партія Регіонів) Верховною Радою України було прийнято Закон України від 06.09.12 № 5213-VI “Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу”, яким передбачено вирішення питань заборгованості перед соціальними фондами, за природний газ, електричну та теплову енергію, водопостачання та водовідведення для підприємств, які включені до складу Державного концерну “Укроборонпром”, а також акціонерних товариств, єдиним акціонером яких є держава в особі Концерну.

Разом з тим відчутних покращень функціонування оборонно-промислового комплексу не відбулося. Навпаки, на підприємствах загострилися проблеми із виплати заробітної плати. Під загрозою зриву постійно перебували широкомасштабні зовнішньоекономічні контракти на поставку іноземним державам військової техніки — Ірак, Таїланд, Єгипет, Індія та інші, про що СБУ постійно інформувала Уряд. Кількість підприємств, які знаходилися у кризовому стані не скорочувалася, а навпаки, збільшувалася. Для виведення підприємств із кризового стану, погашення заборгованості із виплати заробітної плати та підвищення ефективності діяльності, Концерн постійно вимагав від Уряду фінансування з державного бюджету.

У 2018 році Закон було доповнено статтею 21 щодо вирішення питань заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу перед юридичними особами держави – агресора та/або держави – окупанта.

Минуло сім років. Що змінилося з тих часів?

За висловлюванням інтерв’юера, — майже нічого. Очевидно, що одним списанням заборгованості питання ефективної діяльності підприємств не вирішується.

Можливо новій команді менеджерів оборонки, щоб розібратися з проблемами функціонування Концерну, слід нагадати:

  • хто і для чого утворював Концерн                          
  • чи був зацікавлений перший очільник Концерну — громадянин Російської Федерації, у створенні потужного оборонно-промислового комплексу України?
  • що з самого початку заважало Концерну ефективно управляти ОПК

Слід зазначити, що Уряд Арсенія ЯЦЕНЮКА ще у 2014 році вивчив ці та інші проблеми функціонування гібридного утворення під назвою Державний концерн “Укроборонпром” і прийняв відповідне рішення:

 

 

Як видно з протокольного рішення, головним виконавцем його є Мінекономрозвитку, очолюване на той час Айварасом АБРОМАВИЧУСОМ.

Чому зазначене рішення Уряду так і не було виконане? – це вже інша історія.

На сьогодні оборонно-промисловий комплекс України відповідно до Закону України “Про національну безпеку України” відноситься до сектору безпеки України.

Основним напрямом державної політики національної безпеки України відповідно до “Стратегії національної безпеки України”, затвердженої Указом Президента України від 26 травня 2015 року № 287, є централізоване управління сектором безпеки і оборони у мирний час, у кризових ситуаціях, що загрожують національній безпеці, та в особливий період.

За таких обставин, про яке відродження Концерну у вигляді холдингу, чи іншої структури може вестися розмова? Закони України необхідно виконувати, а не дискутувати.

Можливо новому очільнику Укроборонпрому необхідно розпочати роботу щодо реформування і оздоровлення Концерну не з підготовки законопроекту щодо списання заборгованості, а з виконання протокольного рішення засідання Уряду щодо приведення Закону України “Про особливості управління оборонно-промисловим комплексом” та Статуту Концерну у відповідність з Конституцією та Законами України?

Лев Дронов

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Optionally add an image (JPEG only)