Світ, що їде на порожньому баку, повинен прокинутись та почати реформи.

Saxo Bank випустив чергову зграю чорних лебедів[1]. Ключові пророцтва на 2019 рік наступні.

Євросоюз на межі кризи

У 2019 році варто очікувати надмірного рівня державного боргу, активізації популістських рухів і повільних темпів економічного зростання. У підсумку ЄС почне готуватися до нового економічного спаду. Першими під удар кризи потрапляють Італія і Франція. «Політики починають розуміти, що ЄС стоїть на краю безодні. У Німеччині та інших країнах Старої Європи, які не бажають розпаду єврозони, не залишається іншого вибору, окрім підтримки монетизації», — йдеться в прогнозі.

У підсумку повноваження ЄЦБ ростуть, і гряде монетизація боргів всіх рівнів, що перевищують 50% ВВП. Борги, що залишилися, гарантуються за допомогою нових єврооблігацій. Вводиться нове податково-бюджетне правило, що дозволяє розподіляти перші 3% дефіциту ВВП.

Apple стане автомобільною компанією

Компанія Apple розуміє, що якщо вона хоче посилити вплив на життя своїх користувачів, то наступним кроком для неї стануть автомобілі, оскільки цифрові технології проникають в автомобільну промисловість все більш активно.

«В кінці кінців, покійний Стів Джобс продемонстрував, що для того, щоб уникнути самовпевненості і втрати зв’язку з реальністю, компанія повинна грати по-крупному і робити ризиковані ставки», — розмірковують експерти банку.

Визнаючи, що компанії Tesla потрібно більше фінансової могутності, а екосистема Apple повинна проникнути в автомобільну сферу глибше, ніж дозволяє нинішнє програмне забезпечення Apple CarPlay, Apple починає тиснути на Tesla.

Вона забезпечує фінансування угоди на 40% вище номіналу, по 520 доларів за акцію, і купує компанію за ціною, яка на 100 доларів за акцію вище, ніж було зазначено в помилковому твіті Ілона Маска.

Трамп почне підготовку до свого переобрання

Глава ФРС Джером Пауелл підтримує підвищення процентної ставки. Це стає останньою краплею, і «американська економіка та американські акції негайно починають швидке падіння в першому кварталі 2019 року».

До літа акції вже перебувають у глибокій ямі, а крива прибутковості США повністю перевертається, і тоді розгніваний президент Трамп звільняє Пауелла і призначає на його місце Ніла Кашкарі, президента ФРБ Міннеаполіса.

Амбітний Кашкарі був найбільш послідовним прихильником зниження процентної ставки в ФРС і критиком посилення кредитно-грошової політики США.

Він набагато краще ставиться до ідеї про те, що ФРС повинна служити інтересам уряду, і незабаром заслуговує прізвисько «Великий потуральник», займаючись підготовкою президента Трампа до успішних виборів на другий термін.

Один долар — це один фунт

Завдяки обіцянці провести всебічні прогресивні реформи і організувати другий референдум про угоду щодо виходу зі складу ЄС лейбористи здобувають вирішальну перемогу, і прем’єр-міністром стає Джеремі Корбін. Уряд Корбіна починає реалізовувати стратегію «випаленої землі» в стилі соціалістів середини ХХ століття, спрямовану на ліквідацію разючої нерівності в британському суспільстві.

При цьому активно використовуються нові джерела податкових надходжень: Корбін вводить перший в історії Великобританії прогресивний податок на нерухомість, спрямований на викачування коштів із заможних громадян, і вимагає від Банку Англії підтримати фінансування нового народного кількісного пом’якшення або безумовного основного доходу. Комунальні підприємства та залізниці ренаціоналізуються.

Починається стрибкоподібне зростання інфляції, інвестиції комерційних підприємств скорочуються, а іноземні громадяни, що проживають у Великобританії, починають шукати більш надійного притулку і прихоплюють свої величезні капітали з собою, тобто виводять активи з країни.

У підсумку фунт стикається з нестачею інвестицій через невирішене питання про вихід з ЄС. Курс британської валюти до долара падає більш ніж на 20%, поки не досягає паритету. «Тобто, за один долар вперше в історії починають давати один фунт», — прогнозує банк.

Disney дає підказку до кризи

2019-й виявляється роком ефекту доміно на американському ринку корпоративних облігацій. Все починається з того, що компанія General Electric продовжує втрачати довіру на кредитних ринках, піднімаючи плату за неповернення кредиту вище 600 базисних пунктів, а інвестори панікують з приводу зобов’язань GE, які подовжують на прийдешні роки, на 100 млрд доларів при одночасному зниженні обсягів формування грошових потоків фірми.

Це впливає навіть на компанію Netflix, інвесторів якої раптово охоплює занепокоєння з приводу її страхітливого співвідношення власних і позикових коштів і борг понад $10 млрд. Витрати на фінансування Netflix подвоюються, що різко знижує темпи зростання контенту і ціни на акції.

Ситуацію ускладнює вихід компанії Disney в 2019 році на ринок потокового відео — це ще сильніше гальмує зростання Netflix. Негативна ланцюгова реакція на ринку корпоративних облігацій призводить до суттєвої невизначеності з приводу високодохідних облігацій і, як наслідок, до «чорного вівторка» для біржових інвестиційних фондів. А це вже попереджувальний постріл, що свідчить про початок нової глобальної кризи.

У 2019 році приходить кінець австралійським надмірностям у сфері нерухомості, і її осягає справжня катастрофа, викликана головним чином різким падінням темпів зростання кредитування. Після роботи Королівської комісії від банків залишається лише заморожений кредитний бізнес, а самі банки змушені ще більше «закрутити гайки» в сфері кредитування. Австралія вперше за 27 років вступає в смугу економічного спаду, оскільки різке падіння цін на нерухомість підриває фінансове становище домогосподарств і споживчі витрати.

Німеччина йде на дно

Німеччина, яка протягом десятиліть була світовим лідером, зазнає труднощів в освоєнні новітніх технологій. Перлина німецької економіки, що забезпечує цілих 14% ВВП — це, звичайно ж, автомобільна промисловість. Вважалося, що німецька автомобільна промисловість повинна стати справжнім гігантом зростання: в 2018 році має бути продано 100 млн машин. Але в кінцевому рахунку вдається збути лише 81 млн автомобілів, тобто всього на 2% більше, ніж в 2017 р. Відповідно, річний темп зростання виявляється нижчим, ніж той, що фіксувався, починаючи з 2000-х рр. (5-10%).

До 2040 року 55% продажів нових машин по всьому світу і 33% автопарку складатимуть електромобілі. Але Німеччина лише починає перехід на електромобілі.

Крім того, в 2019 році досягнуть піку антиглобалістські настрої, і основний акцент буде робитися на витратах, внутрішніх ринках і виробництві, а також на більш широкому використанні Big Data та скороченні забруднення навколишнього середовища — тобто на перший план вийдуть тенденції, прямо протилежні тим, які так позитивно позначалися на розвитку німецької економіки з 1980-х років. Як наслідок, уже в третьому кварталі 2019 року починається економічний спад.

Сонячний спалах знищить GPS

Чи не найбільш шокуючий прогноз банку — про Сонце, яке являє собою вируючий казан активності, який може неймовірно руйнівно впливати на нашу планету, що проявляються у сонячних спалахах, найсильніші з яких призводять до вивержень речовини і випромінювання у вигляді корональних викидів маси.

У 2019 році запускається 25-й цикл сонячної активності, Землі не дуже щастить, і на західну півкулю навалюється сонячна буря. Знищуються більшість супутників, що опинилися не на тій стороні планети. Це призводить до неймовірного хаосу в залежній від GPS транспортній сфері та в електричній інфраструктурі.

Це обійдеться компаніям приблизно в $2 трлн збитку.

Всесвітній транспортний податок доведе до банкрутства туркомпанії

Світ переживає ще один рік погодних катаклізмів – зокрема літо в Європі знову виявляється дуже спекотним — що викликає панічні настрої в столицях різних країн.

Міжнародна авіація і судноплавство, що користуються значними податковими привілеями, стають метою нового Світового транспортного податку — на авіаційні квитки і на тоннаж суден, ставка якого пов’язується з обсягами викидів вуглецю.

Ця ставка дорівнює 50 доларам США за тонну викидів CO2, що в два рази перевищує рівень, який раніше пропонувався, та ще більше — середній показник 2018 року (15 євро за тонну) для європейської Системи торгівлі квотами на викиди. Внаслідок нового податку починається зростання цін на авіаквитки і на морські перевезення, що в свою чергу, призводить до підвищення загального рівня цін.

Курс акцій і облігацій туристичних, авіаційних і судноплавних компаній різко падає на тлі підвищення невизначеності та уповільнення темпів зростання.

ВВП скасовується

МВФ і Світовий банк оголосять про намір припинити вимір ВВП і зосередитися на продуктивності. Якщо будь-яка країна прагне підвищити благополуччя і поліпшити стан здоров’я своїх громадян, їй необхідно підвищити продуктивність. Це безпрецедентне рішення МВФ і Світового банку також символізує відхід від системи домінування центральних банків, пов’язаний зі зниженням продуктивності по всьому світу після світової фінансової кризи.

Коментуючи передбачених «чорних лебедів» — 2019, головний економіст Saxo Стін Якобсен зазначив: «Цей список є не тільки шокуючим, але спонукає інвесторів мислити більш широко, ніж звичайно. Тема нинішнього пророцтва — «Всьому є межа!». Світ, який їде «на порожньому баку», повинен прокинутися і почати реформи — не тому, що він цього хоче, а тому, що іншого виходу просто немає», — підсумовує експерт.

Як точно передбачив Saxo Bank «чорних лебедів» 2018 року читати тут.


[1] «Чорний лебідь» — теорія, що розглядає важкопрогнозовані і рідкісні події, які мають значні наслідки. Автором теорії є Нассім Ніколас Талеб, який у своїй книзі «Чорний лебідь. Під знаком непередбачуваності» ввів термін «події типу „чорний лебідь»».

Лев Дронов

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Optionally add an image (JPEG only)