Право на інформацію

     

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Інформація – це ресурс, як їжа, гроші або докладені зусилля. Інформація утворює особисту власність і капітал, збирається в сфокусовані колективні потоки, здатні змінювати наше суспільство. Вона піддається насильницькому відчуженню і накопиченню ієрархіями.

 

Право на інформацію складається з одного простого правила:

Люди мають право на особисту інформацію.

Надвеликі організації – не мають.

       

        Сучасне уявлення про власність не протиставляє власність фізичних осіб юридичної власності корпорацій. Остання переважно виникає, коли вона порушує кордони особистої власності. Не будемо встановлювати тут формальні рамки. Важливо відчути тенденцію, а також спрямованість потоків і підсумки глобальних процесів.

        Питання не в тому, щоб дати юридичні статуси різним видам даних. Питання в тому, щоб на практиці припинити укрупнення інформаційних капіталів і руйнування кордонів особистої інформації. Особиста власність простих людей переходить у приватну власність організацій. Цьому треба покласти край.

        А відбувається навпаки, не так, як повинно бути. Замість того, щоб знищити державні таємниці і монополію корпорацій, вони тільки міцніють. Замість того, щоб захищати особисту інформацію – вона примусово вилучається у людей і стає відома владі. Це злочин проти особистого права на користь небагатьох багатих і наділених владою, на користь організацій –  монстрів. Це інформаційна нерівноправність.

        Великі дані — як великі гроші. З робочих XIX століття вичавлювали останні сили, щоб зробити з них капітал. Сьогодні у людей вичавлюють останні краплі особистої таємниці. Анонімність стає розкішшю, зате контроль за чужою інформацією дає владу.

        Чим більше вони знають про нас, тим більше вони нас контролюють. Держави давно звикли збирати інформацію про те, де ти живеш, як виглядаєш, яке в тебе ім’я, чому і де навчався, де ти працюєш, які в тебе політичні погляди. Але сьогодні держава в союзі з комерцією вторгаються набагато далі. Вони збирають інформацію про те, де ти їси, з ким спиш, що пишеш в бесідах, про що розмовляєш з друзями, які в тебе музичні смаки і багато іншого. Вони вже не просто збирають окремі дані, вони розглядають їх системно, складаючи шаблони, класифікації, схеми прогнозування на різних рівнях, роблячи аналіз як особистих даних, так і аналіз даних цілого суспільства.

        Об’єднання систем контролю і наскрізне упізнання, а також мережеві моделі уточнення даних скоро будуть творити чудеса. Відчужуючи особисту інформацію, надвеликі організації забирають у тебе владу, контроль над твоїм власним життям. Цей капітал буде не легко повернути, як гроші, тому що він спирається сам на себе.

Лев Дронов

One Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Optionally add an image (JPEG only)